Юридична допомога

Коваль Ольга

нотаріус
+38 (099) 905-30-25
+38 (067) 670-26-64
kovalnotar@i.ua

Коваль Олександр

адвокат
+38 (097) 742-54-32
+38 (063) 072-37-55
koval29@i.ua
79000, м Львів,
вул. Здоров’я, 16
Карта доїзду

Придбання квартири шляхом вступу до ЖБК: плюси і мінуси

24-05-2016

Часто наші громадяни цікавляться питанням покупки квартири в новобудові, якої ще не існує, шляхом вступу до житлово-будівельного кооперативу. Клієнтів, які звертаються до нас за консультацією з цього питання, цікавить, чи надійно це?

 

Як регулюються відносини

 
Купівля квартири шляхом вступу до житлово-будівельного кооперативу — справа для нашої країни не нова, їй вже майже 100 років. В першу чергу, людям, що бажають вступити до ЖБК, не завадило б дізнатися про те, якими законами регулюється діяльність кооперативів.

Житлово-будівельний кооператив — юридична особа, утворена фізичними або юридичними особами, які добровільно об’єдналися на основі об’єднання їх майнових пайових внесків для участі в будівництві або реконструкції житлового будинку та подальшої його експлуатації.

Даний вид діяльності регулюється Законом України «Про кооперацію».
За Податковим кодексом України, ЖБК віднесений до неприбуткових установ, тобто, отримання кооперативом пайового внеску від членів кооперативу не обкладається податком на прибуток.

Плюси
1. Ця схема продажу квартир в новобудовах менш забюрократизована.
2. Квартири в таких новобудовах виходять дешевше, тому що схема допомагає уникнути податків.
3. Якщо в договорі все прописано чесно, пайовики можуть контролювати хід будівництва та використання грошей.

Мінуси
1. Членство в ЖБК може бути повноправним і асоційованим. Асоційований член користується правом дорадчого голосу та має переважне право на повернення паю в разі ліквідації кооперативу. Однак асоційований член мало на що впливає, саме тому найчастіше забудовники пропонують своїм пайовикам стати асоційованими членами.
2. Повноправні члени кооперативу мають право розпоряджатися майном кооперативу навіть без відома і згоди асоційованих членів.
3. Кооператив відповідає за своїми зобов’язаннями всім своїм майном, у тому числі, і вашою квартирою. Якщо у кооперативу, наприклад, відсудили за борги майно, ви ризикуєте втратити квартиру.
4. Можливі подвійні продажі квартир.
5. Відсутність контролю над забудовником з боку третіх осіб.
6. Надалі кооператив забезпечує експлуатацію будинку, хоча краще реорганізуватися в ОСББ. Але чи захоче правління, члени якого представляють інтереси однієї компанії, прийняти рішення про реорганізацію, якщо йому вигідно, що в ЖБК рішення приймаються в односторонньому порядку, а, значить, правління визначає підрядників, які обслуговують організації і т.д.?

 

Вступати чи не вступати?

 
Однозначної відповіді на це питання немає. По-перше, ви повинні вивчити договір і статут ЖБК на предмет підводних каменів. Часто пересічні громадяни не можуть впоратися з цим завданням самостійно. В такому випадку ви можете звернутися до львівського нотаріуса Ользі Коваль, на чиєму сайті перебуваєте, за експертизою договору.
Другий і найважливіший момент — це ваша довіра до конкретної компанії, так як кооперативи тримаються саме на довірі. Якщо компанія була помічена в махінаціях і недоброякісному веденні справ (а у Львові це трапляється дуже часто), краще не вступати в її ЖБК.

Автор в Google+

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Ще немає оцінок)
Loading...
‹‹‹ Повернутись