Юридична допомога

Коваль Ольга

нотаріус
+38 (099) 905-30-25
+38 (067) 670-26-64
kovalnotar@i.ua

Коваль Олександр

адвокат
+38 (097) 742-54-32
+38 (063) 072-37-55
koval29@i.ua
79000, м Львів,
вул. Здоров’я, 16
Карта доїзду

Допомога у відшкодуванні працівнику моральної шкоди роботодавцем

У взаєминах начальника і підлеглого, а також у відносинах рівноправних колег часто виникають неприємні ситуації, коли одна людина завдає іншої моральну шкоду. Безумовно, якщо ви продовжуєте працювати спільно, то, швидше за все, на відміну від жителів західних країн, ви в суд з цього приводу не звернетеся. А ось при розриві трудових взаємин, крім основної позовної вимоги, багато хто хоче також і стягнути моральну шкоду, тому що відносини вже все одно зіпсовані. Як це робиться?

Для того, щоб стягнути моральну шкоду з роботодавця, необхідно самостійно або за допомогою юриста скласти позов до суду, в якому чітко і ясно буде викладена суть проблеми: з кого, за яку дію і скільки ви хочете.

А тепер все по порядку.

Перший момент полягає в тому, що ви повинні мати докази того, що були з відповідачем у трудових відносинах, а також докази самого факту нанесення їм вам моральної шкоди. Якщо причиною є, наприклад, публічна образа при інших колегах, мають бути або свідки, або записи, які доводять наявність цього факту. Якщо моральний збиток був нанесений, наприклад, внаслідок незаконного звільнення і тому подібних дій роботодавця, це можна легко довести документально.

Другий момент — як визначити суму збитку. В українському законодавстві чітко не прописані формули, за якими вона визначається. Тому за фактом всі називають суму на суб’єктивну думку. Але треба пам’ятати, що моральна шкода — це шкода немайнового характеру, не виражена в грошовій формі. Тому фінансові розрахунки при визначенні моральної шкоди у випадку з трудовим правом не потрібні.

В цілому можна порадити не ставити сумою моральної шкоди неадекватні цифри, оскільки суд такий позов не задовольнить в повному обсязі. З іншого боку, практика показує, що якою б не була сума, суд її зменшує при задоволенні позову. Тому сума, спочатку заявлена позивачем, повинна бути трохи вище за реальну цифру, яка його влаштує за результатами суду.

І ще один нюанс — це правильність складання позову. Не потрібно намагатися тиснути на жалість судді, краще аргументовано викласти факти і докласти правильні докази, щоб суддя не поспівчував, а добре уявив ваше становище. А ось на засіданні суду до фактів можна додати трохи емоцій, але тільки не перестарайтеся, тому що ваша поведінка може виглядати театрально та фальшиво. Цього ні в якому разі не можна допустити, щоб не втратити гроші.

Варто ще раз зазначити, що, як правило, українці намагаються стягнути моральну шкоду, тільки коли вона є серед інших вимог відновити справедливість. Тобто вимога відшкодування моральної шкоди — це тільки одна з вимог в позові, причому не основна.

Не варто ігнорувати можливість отримати більше грошей: стягнення моральної шкоди може стати прекрасним доповненням до позову, а сума, задоволена суддею, — дуже відчутною для вас і вашої родини.

Якщо ви хочете відсудити моральну шкоду, звертайтесь до адвоката Олександра Коваля, який допоможе вам правильно визначити шанси на перемогу, скласти та подати позов, а також вести справу в суді.

Звернутись до юриста

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 голоси, у середньому: 3,91 з 5)
Loading...