Юридична допомога

Коваль Ольга

нотаріус
+38 (099) 905-30-25
+38 (067) 670-26-64
kovalnotar@i.ua

Коваль Олександр

адвокат
+38 (097) 742-54-32
+38 (063) 072-37-55
koval29@i.ua
79000, м Львів,
вул. Здоров’я, 16
Карта доїзду

Визнання заповіту дійсним/недійсним

В житті бувають випадки, коли після смерті людини її нащадки, які мали право першочергового отримання спадщини, дізнаються, що є заповіт, яким майно передається іншій особі. Якщо таке рішення вашого родича здається дивним, то в першу чергу, треба переконатись, чи є цей заповіт законним. Навіть якщо заповіт справжній, якщо він завірявся нотаріусом при свідках, його можна визнати недійсним через суд за місцем відкриття спадщини (смерті заповідача).

Це робиться в таких випадках:

складання заповіту було здійснено недієздатною особою;

— складання заповіту було здійснено з порушенням вимог щодо оформлення;

— при складанні заповіту волевиявлення заповідача не було вільним;

— деякі інші випадки.

Тобто, як ви бачите, визнати заповіт недійсним можна, якщо є порушення закону. Але право на пред’явлення позову про недійсність заповіту виникає лише після смерті заповідача.

Часто ми маємо справи з випадками шахрайства, коли нехороші люди незаконними схемами змушують людей похилого віку складати заповіт на свою користь, а законні спадкоємці залишаються ні з чим. Такі випадки частіше за все не складно оскаржити.

Якщо нема заповіту, то, відповідно до Цивільного кодексу України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкоємця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують майно в першу чергу.

Бувають випадки, коли заповіт є, а родичи сваряться між собою через те, що він написаний не на всіх чи написаний на всіх, але когось обділяє. Тоді можна розділити майно не згідно із заповітом, а згідно із законом розділити частки порівну між особами, які мають першочергове право на майно. Це можна зробити тільки якщо спадкоємці зможуть дійти згоди в цьому питанні. Справа в тому, що законодавець визначив пріоритет спадкування за заповітом над спадкуванням за законом, тобто спадкування за законом має місце лише в разі відсутності заповіту, визнання заповіту недійсним чи в разі відмови від прийняття майна спадкоємцем за заповітом. Людина може сама відмовитись від спадщини — тоді вона перейде іншим спадкоємцям.

Треба також зазначити, що тлумачити заповіт мають право тільки спадкоємці або суд. Тобто, якщо спадкоємці не дійшли згоди щодо тлумачення тексту заповіту, вони звертаються до суду.

В будь-яких випадках, пов’язаних з проблемами заповіту, треба спочатку звернутись до юриста, який допоможе з’ясувати, чи не будо порушень при його оформлені, а також, якщо ви хочете звернутись до суду з метою оскаржити заповіт, адвокат розрахує ваші шанси та допоможе скласти позов.

Звернутись до юриста

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 голоси, у середньому: 3,91 з 5)
Loading...