Юридична допомога

Коваль Ольга

нотаріус
+38 (099) 905-30-25
+38 (067) 670-26-64
kovalnotar@i.ua

Коваль Олександр

адвокат
+38 (097) 742-54-32
+38 (063) 072-37-55
koval29@i.ua
79000, м Львів,
вул. Здоров’я, 16
Карта доїзду

Біометричний паспорт: поради юриста

18-11-2016

З 1 січня 2016 року в Україні почали видавати біометричні паспорти. Спочатку такі документи видавалися дітям, які досягли 16 років. Тепер вік для видачі внутрішнього паспорта знизили до 14 років, а біометричний документ видається також тим, хто втратив паспорт або просто хоче замінити паперовий на ID-карту. Про те, як отримати біометричний паспорт громадянина України жителям окупованого Криму, розповідає юрист спеціалізованої приймальної у справах Криму Української гельсінської спілки з прав людини Ганна Рассамахіна, передає сайт «Під прицілом».

ID-паспорт для дітей

“Найбільш актуальна проблема отримання біометричного паспорту для тих кримчан, які досягли 14 років, адже без паспорта вони не зможуть перетинати адмінкордон з материковою Україною, а в подальшому отримувати і закордонний паспорт. Оскільки паспорт біометричний, то необхідна особиста присутність дитини. Раніше при оформленні паперового паспорта замовити та отримати його могли батьки, а саму дитину не потрібно було везти через адмінкордон. Зараз потрібна обов’язкова особиста присутність, щоб сфотографувати і відсканувати відбитки пальців”, — розповідає юрист.
За словами правозахисниці, до недавнього часу в Україні, і в тому числі в Херсонській області, де більшість кримчан оформляють документи, в повному обсязі підрозділи міграційної служби мали спеціальне обладнання для виготовлення біометричних паспортів, тому вони продовжували і дітям видавати паперові паспорти, чим могли скористатися батьки.
Юрист розповідає, що при перетині адмінкордону виникають складнощі, оскільки якщо дитина досягла 14 років і їде на материкову Україну, то, згідно із законодавством України, вона повинна вже мати паспорт. Але очевидно, що паспорта в неї немає, оскільки вона, власне, і їде за паспортом.
“Це складна проблема і вирішується вона поки виключно в ручному режимі. Щоб забезпечити безперешкодний проїзд дитини, необхідно зателефонувати на гарячу лінію Прикордонної служби, повідомити, коли і через який пропускний пункт їхатимуть батьки з дитиною для паспортизації. Прикордонна служба повідомляє зміну на даному прикордонному пункті, батько залишає розписку про те, що він їде виготовляти паспорт, і про те, що він знає про те, що в зворотному напрямку дитину без паспорта не пропустять”, — підкреслює Ганна.
За її словами, оскільки до отримання паспорта найчастіше у дитини немає документа з фото, тобто документа, що посвідчує особу, краще, щоб з ним їхав той з батьків, до кого він вписаний в паспорт. Якщо дитина буде їхати з іншими родичами, то ідентифікувати її буде складніше. Хоча і ці проблеми можна вирішити.
“Приїхавши на материкову Україну, батько з дитиною може звернутися в будь-який підрозділ міграційної служби за виготовленням паспорта, надавши необхідні документи (свідоцтво про народження дитини та копії паспортів батьків). Документи приймають у роботу. Найшвидший термін виготовлення паспорта — 7 днів. Але в цьому випадку доведеться заплатити за терміновість, тому що сам паспорт безкоштовний, але за термінове виготовлення потрібно заплатити певну суму”, — зазначає Рассамахіна.
Однак на цьому, за словами юриста, витрати батьків не закінчуються, оскільки цей тиждень дитині потрібно десь жити. Далеко не кожен батько чи мати залишить 14-річну дитину одну. Тому це додаткові витрати і складності, але іншого варіанту поки немає.
Проте, на думку правозахисника, отримання біометричного паспорту коштує цих витрат, оскільки його набагато легше відновити в разі втрати за відбитками пальців. Також вона рекомендує відразу ж отримувати і біометричний закордонний паспорт, щоб не їхати за цим документом наступного разу.

Відновлення паспорту для кримчан

Набагато складніше йде ситуація з тими кримчанами, які з якихось причин втратили свій паспорт громадянина України. Для того, щоб відновити цей документ, отримавши той же біометричний паспорт, доведеться також їхати на материкову частину України.
“Якщо у людини є закордонний паспорт, то вона без проблем перетинає адмінкордон. В іншому випадку необхідно зібрати максимальну кількість українських документів, що засвідчують особу — водійське посвідчення, військовий квиток та ін. Добре б також мати ксерокопію загубленого паспорта”, — відзначає юрист.
За її словами, ситуація в цьому випадку також вирішується в ручному режимі: дзвінок на гарячу лінію Прикордонної служби, повідомлення, що їде людина для відновлення паспорту, підписання зобов’язання виготовити паспорт, щоб в’їхати назад.

У будь-якому випадку найкраще починати з дзвінка на гарячу лінію Прикордонної служби: (044) 527 6363.

Автор в Google+

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Ще немає оцінок)
Loading...
‹‹‹ Повернутись